NISSAN Altima 2.5L 16V 6AT FWD (175 HP)
2007–2012
175
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.5kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1418kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |