NISSAN Altima 2.5L CVT (180 HP)
2022–
178
bhp
Power
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 61L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |