NISSAN Altima 2.5L CVT AWD (180 HP)
2022–
178
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 241Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 61L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |