NISSAN Altima 2.5L CVT FWD (158 HP)
2007–2012
158
bhp
Power
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2490cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.8kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1574kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |