NISSAN Altima 2.5L CVT Xtronic AWD (188 HP)
2018–2022
185
bhp
Power
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138.3kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R-16 - 215/55R-17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |