NISSAN Altima 3.5L V6 24V 6MT FWD (270 HP)
2007–2012
270
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3506cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 270bhp |
| Power | 201.3kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1494kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45Yr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |