NISSAN Ariya 63 KWh 2WD (218 HP)
2020–
215
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |