NISSAN Ariya 63 KWh AWD (340 HP)
2020–
335
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 560Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |