NISSAN Ariya 87 KWh AWD (394 HP)
2020–
389
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 389bhp |
| Power | 290kW |
| Torque | 600Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |