NISSAN Armada 5.6L V8 4WD 5AT (317 HP)
2008–2016
317
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 317bhp |
| Power | 236.4kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
| Fuel Tank | 106L |
Dimensions & Weight
| Length | 5276mm |
| Width | 2014mm |
| Height | 1961mm |
| Wheelbase | 3129mm |
| Kerb Weight | 2405kg |
| Boot Capacity | 583L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |