NISSAN Armada 5.6L V8 5AT 4WD (305 HP)
2003–2008
305
bhp
Power
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 305bhp |
| Power | 227.4kW |
| Torque | 522Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
| Fuel Tank | 106L |
Dimensions & Weight
| Length | 5255mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1976mm |
| Wheelbase | 3129mm |
| Kerb Weight | 2400kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |