NISSAN Armada 5.6L V8 7AT RWD (390 HP)
2016–2020
390
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5600cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 390bhp |
| Power | 290.8kW |
| Torque | 544Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5306mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/60R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |