NISSAN Bluebird Sedan 2.0L 5MT FWD (105 HP)
1986–1990
103
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1960cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |