NISSAN Bluebird Traveller 2.0L D 5MT FWD (67 HP)
1986–1990
66
bhp
Power
19.8
s
0–100 km/h
91
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1952cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.8s |
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |