NISSAN Frontier/Navara Double Cab 2.3L 6MT AWD (163 HP)
2019–2021
161
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 425Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5255mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Boot Capacity | 2605L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |