NISSAN Frontier/Navara Double Cab 2.3L 7AT AWD (190 HP)
2019–2021
187
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5281mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1824mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Boot Capacity | 2605L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |