NISSAN Frontier 4.0L PRO-4X 6MT AWD (261 HP)
2018–2019
257
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3954cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 257bhp |
| Power | 192kW |
| Torque | 381Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5220mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Kerb Weight | 2072kg |
| Boot Capacity | 2605L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |