NISSAN GT-R (R35) - Facelift 3.8L V6 6AT AWD (530 HP)
2011–2016
523
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
196
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 612Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 315km/h |
| Top Speed | 196mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 17.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40Zrf20 || 285/35Zrf20 |
| Front Brakes | 390 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 380 Mm Ventilated Discs |