NISSAN GT-R (R35) - Facelift 3.8L V6 6AT AWD (550 HP)
2011–2016
542
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
196
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 542bhp |
| Power | 404.5kW |
| Torque | 632Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 315km/h |
| Top Speed | 196mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40Zrf20 || 285/35Zrf20 |
| Front Brakes | 390 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 380 Mm Ventilated Discs |