NISSAN GT-R (R35) Nismo 3.8L V6 6AT AWD (600 HP)
2014–2016
591
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 591bhp |
| Power | 441kW |
| Torque | 652Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4669mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1747kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/35R Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |