NISSAN GT-R (R35) 3.8L V6 TT 6AT (480 HP)
2007–2011
473
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 473bhp |
| Power | 353kW |
| Torque | 588Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zrf 20 97Y (Front) - 285/35 Zrf 20 100Y (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |