NISSAN Juke 1.0L 7AT FWD (117 HP)
2019–
115
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86.1kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |