NISSAN Juke 1.0L DIG-T 7AT FWD (114 HP)
2019–
112
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 112bhp |
| Power | 83.8kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |