NISSAN Juke 1.6i FWD CVT 5AT (117 HP)
2010–2019
115
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |