NISSAN Kicks 1.6L CVT FWD (118 HP)
2016–2020
118
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1116kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |