NISSAN Leaf 24 kW FWD (109 HP)
2010–2017
107
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 254Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4445mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1567kg |
| Boot Capacity | 330L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |