NISSAN Liberty 2.0i 16V GT4 4AT AWD (230 Hp)
1999–2004
227
bhp
Power
19.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.3mpg |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4575mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |