NISSAN Liberty 2.0L CVT FWD (146 HP)
1999–2004
145
bhp
Power
112
mph
Top Speed
34.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 198Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.5mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4575mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |