NISSAN Maxima 2.0L V6 5MT FWD (140 HP)
2000–2004
138
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 203km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |