NISSAN Maxima 2.5L V6 24V 4AT FWD (209 HP)
2000–2004
206
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 206bhp |
| Power | 153.7kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |