NISSAN Maxima 3.0L V6 5MT FWD (193 HP)
1995–2000
190
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2988cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |