NISSAN Maxima 3.5L CVT (290 HP)
2009–2016
286
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 354Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1611kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |