NISSAN Maxima 3.5L V6 5MT FWD (255 HP)
2000–2004
252
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 187.6kW |
| Torque | 333Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |