NISSAN Maxima 3.5L V6 FWD (300 HP)
2018–
296
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 354Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |