NISSAN Micra 3 Doors 1.3L 5MT FWD (75 HP)
1992–1998
74
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
38.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1275cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.5mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 800kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |