NISSAN Micra 3 Doors 1.4L 5MT (82 HP)
2000–2003
80
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
38.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1348cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.5mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3749mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 840kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |