NISSAN Micra 3 Doors 1.5L dCi 5MT (82 HP)
2005–2007
80
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3719mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 978kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60/R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |