NISSAN Micra 3 Doors 1.6L 16V 5MT (110 HP)
2005–2007
109
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3719mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1017kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/50/R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |