NISSAN Micra 3 Doors 1.6L 5MT FWD (110 HP)
2003–2005
108
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3719mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1024kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |