NISSAN Micra 5 Doors 0.9L IG-T 5MT (90 HP)
2017–2020
89
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 898cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1053kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |