NISSAN Micra 5 Doors 1.0L 16V 5MT FWD (60 HP)
2000–2003
59
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 80Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3749mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |