NISSAN Micra 5 Doors 1.0L 5MT FWD (55 HP)
1992–1998
54
bhp
Power
16.4
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 79Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.4s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 800kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70/R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |