NISSAN Micra 5 Doors 1.0L CVT FWD (55 HP)
1992–1998
54
bhp
Power
19.7
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 79Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.7s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 775kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70/R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |