NISSAN Micra 5 Doors 1.0L DIG-T 6MT (117 HP)
2017–2020
169
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
73.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 169bhp |
| Power | 125.8kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 73.5mpg |
| Combined | 3.2L/100km |
| Urban | 3.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |