NISSAN Micra 5 Doors 1.2L 5MT (54 HP)
1989–1992
54
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1235cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 740kg |
| Boot Capacity | 167L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |