NISSAN Micra 5 Doors 1.2L 5MT (80 HP)
2010–2013
79
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3780mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 910kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |