NISSAN Micra 5 Doors 1.2L CVT (80 HP)
2007–2010
79
bhp
Power
17.9
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1240cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 58.8kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.9s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3719mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 974kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 170/60 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |