NISSAN Micra 5 Doors 1.2L DIG-S CVT (98 HP)
2010–2013
97
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3780mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |