NISSAN Micra 5 Doors 1.4L CVT (88 HP)
2007–2010
87
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1386cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 64.7kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3719mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 170/60 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |