NISSAN Micra 5 Doors 1.5L D 5MT FWD (58 HP)
2000–2003
56
bhp
Power
18.7
s
0–100 km/h
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1527cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 56bhp |
| Power | 42kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.7s |
| Top Speed | 146km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3749mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 885kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |